اخبار سایت اخبار گنبد - کد خبر : 18 مورخ:[1394-10-12 23:08:01]
۱۸ هزار نفر از عمره انصراف دادند

۱۸ هزار نفر از عمره انصراف دادند

رئیس سازمان حج وزیارت با تشریح آخرین اقدامات در مورد مفقودان منا و همچنین ثبت‌نام‌کنندگان تمتع گفت: از میان شش میلیون و۵۰۰ هزار ثبت‌نام شده عمره از سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار نفر انصراف دادند.

رئیس سازمان حج وزیارت با تشریح آخرین اقدامات در مورد مفقودان منا و همچنین ثبت‌نام‌کنندگان تمتع گفت: از میان شش میلیون و۵۰۰ هزار ثبت‌نام شده عمره از سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار نفر انصراف دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید اوحدی در نشست خبری روز شنبه در مورد اعزام زائران به عتبات عالیات، گفت: در اربعین امسال حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به عتبات اعزام شده‌اند که نظرسنجی‌های به عمل آمده نشان از رضایت این افراد دارد و فقط به دلیل ازدحام زائران در مرز مهران، مشکلاتی در این مرز طی دو روز ایجاد شد؛ به طوری که برخی از زائران بدون ویزا از مرز عبور کرده‌اند.

وی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و مذاکره با مقامات عراقی، قرار است از سال آینده صدور ویزا حداقل دو ماه زودتر آغاز شود تا با مشکلی مانند امسال مواجه نشویم.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین از اعزام زائران در اربعین سال آینده به صورت کاروانی خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور، از سال آینده اعزام زائران اربعین به صورت کاروانی انجام می‌شود تا با اتفاقی که امسال در مرز مهران افتاد، دیگر روبرو نشویم.

اوحدی از ثبت‌نام یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سامانه «سما» برای اربعین امسال خبر داد و اظهار داشت: برای تمامی این افراد ویزا صادر شد که البته در نرخ ویزا مشکل داریم و نظرمان این است که باید صدور ویزا با حداقل قیمت انجام شود و مشتاقان زیارت امام حسین (ع) بتوانند در این ایام به عتبات بروند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: کاروان‌های آزاد به هیچ عنوان امنیت زائران را تامین نخواهند کرد چرا که با هر یک از کاروان حج، خودرویی امنیت آنها را تامین می‌کند و همچنین فردی مسلح نیز در اتوبوس حضور خواهد داشت اما این امکان برای کاروان‌های آزاد وجود ندارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم زائران به هیچ عنوان از کاروان‌های غیرمجاز استفاده نکنند.

وی در مورد اعزام زائران به سوریه گفت: مدتی قبل هیات سوری وارد کشور شده و بر اساس مذاکرات انجام شده و پیروزی‌های اخیر در سوریه، امیدواریم اعزام زائران به سوریه به زودی آغاز شود و ظرف دو هفته آینده پیوست امنیتی بر اساس تفاهمنامه کارشناسی شده سازمان حج، تنظیم و پس از آن نیز با کمک دستگاه‌های نظارتی، شاهد ازسرگیری اعزام زائران به سوریه خواهیم بود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: دو هفته آینده هیات مشترکی به سوریه اعزام می‌شود و پس از آن با تامین امنیت زائران، اعزام‌ها مجدداً آغاز می‌شود.

اوحدی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با هماهنگی با شورای امنیت ملی بتوانیم اعزام‌های نوروزی به سوریه را در دستور کار قرار دهیم.

وی از برخورد جدی سازمان حج با دفاتر و کاروان‌های غیرمجاز خبر داد و گفت: متاسفانه شاهد حضور دفاتر غیرمجاز در امر زیارت هستیم که مجوز بند «پ» سازمان حج را ندارند و بر همین اساس با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی، از فعالیت این دفاتر جلوگیری خواهد شد.

وی از بسته سفر سه، چهار، پنج و هفت روزه اعزام به عتبات خبر داد و گفت: این بسته‌های سفر با گروه‌های قیمتی مختلف برای زائران عتبات در نظر گرفته شده که تمامی اطلاعات مربوط به آنها در سایت www.atabat.org.ir قرار گرفته است و همچنین اسامی کاروان‌ها و دفاتر مجاز سازمان حج نیز در این سایت موجود است.

رئیس سازمان حج و زیارت از امضای تفاهمنامه‌های مختلف برای اعزام زائران به عتبات خبر داد و اظهار داشت: با کمیته امداد تفاهمنامه‌ای امضا کرده‌ایم تا مددجویان با قیمتی مناسب را اعزام کنیم و همچنین با بسیج نیز برای اعزام افرادی که برای راهیان نور به مناطق جنگی می‌روند، تفاهم کرده‌ایم به طوری که آنها بتوانند با بسته‌های ارزان قیمت بعد از بازدید از مناطق جنگی، به کربلا نیز بروند.

 

سال آینده حدود ۱۰ درصد قیمت اعزام‌های عتبات کاهش پیدا خواهد کرد

اوحدی از آغاز اعزام‌های دانشجویی و دانش‌آموزی به عتبات عالیات نیز خبر داد و افزود: با بانک ملت تفاهمنامه امضا کرده‌ایم تا بیش از ۲۰ هزار وام یک میلیون تومانی با کارمزد چهار درصد به دانشجویان ارائه شود و همچنین هفته آینده نیز با بانک انصار برای ارائه تسهیلات به دانش‌آموزان، تفاهمنامه منعقد خواهیم کرد و از سوی دیگر برای اولین بار نیز عتبات خواهران دانشجو را نیز در دستور کار خواهیم داشت.

وی گفت: قصد داریم کاروان‌های عتبات را ۸۰ نفره و ۱۲۰ نفره تنظیم کنیم به طوری که هر دو تا سه اتوبوس، یک روحانی و یک مدیر داشته باشد و این‌گونه در سال آینده حدود ۱۰ درصد قیمت اعزام‌های عتبات کاهش پیدا خواهد کرد.

اوحدی به نرخ هوایی و زمینی عتبات اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان نرخ پرواز هوایی و یک میلیون تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نرخ پرواز زمینی است که البته این نرخ‌ها مربوط به نوروز نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت به ثبت‌نام عتبات نوروزی اشاره کرد و افزود: اواسط بهمن ماه شرایط ثبت‌نام، اعلام و ۲۳ اسفند ماه نیز ثبت‌نام‌های نوروزی آغاز می‌شود.

 

از ۴۶۱ جانباخته حادثه منا فقط سه نفر مفقود هستند

اوحدی به آخرین وضعیت جانباختگان و مفقودان حادثه منا نیز اشاره کرد و گفت: از ۴۶۱ نفر آمار قطعی جانباختگان فاجعه منا تا این لحظه فقط سه نفر مفقود هستند که هنوز وضعیت آنها مشخص نشده و امیدواریم طی این هفته بتوانیم هویت آنها را نیز شناسایی کنیم.

 

پیکر ۱۳ نفر از جانباختگان حادثه منا تا سه شنبه به کشور منتقل می شود

وی گفت: تا سه‌شنبه این هفته پیکر ۱۳ نفر از جانباختگان فاجعه منا به کشور منتقل می شود.

به گفته وی، از میان ۷۲ نفر مفقود، ۳۷ نفر خانواده‌های آنها درخواست کردند که پیکر این افراد به کشور منتقل شود که طی هفته آینده ۲۳ نفر از این تعداد به کشور منتقل می‌شوند و امیدواریم تا دو هفته دیگر پرونده این حادثه بسته شود.

رئیس سازمان حج و زیارت از اعزام ۶۵ خانواده از مفقودان حادثه منا به عربستان خبر داد و افزود: برای شناسایی و انجام آزمایشات DNA، این خانواده‌ها به عربستان اعزام و توانستیم نسبت به شناسایی آنها اقدام کنیم.

اوحدی از پیگیری حقوقی جانباختگان و شهدا و مجروحان حادثه منا توسط وزارت خارجه خبر داد و گفت: وضعیت حقوقی و پیگیری غرامت این افراد توسط معاونت کنسولی وزارت خارجه ادامه دارد که امیدواریم دولت سوری با همکاری وزارت خارجه تصمیمات منطقی در زمینه استیفای حقوق حادثه‌دیدگان منا انجام دهند.

وی همچنین از وزارت خارجه درخواست کرد تا مجموعه مشخصی را در این وزارتخانه برای پاسخگویی به بستگان افرادی که در فاجعه منا دچار مشکل شده‌اند، ایجاد کند تا آنها دچار سردرگمی نشوند.

رئیس سازمان حج و زیارت از پیگیری چهار پرونده منا، دو پلیس خاطی عربستان در عمره، فرود اضطراری پرواز ایران در عربستان و ورود کامیون سوخت به فرودگاه جده خبر داد و گفت: این پرونده‌ها در حال پیگیری هستند.

اوحدی از صدور حکم دو مأمور خاطی عربستان خبر داد و اظهار داشت: به زودی این حکم به قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد و پس از آن، در مورد ازسرگیری اعزام زائران به عمره مفرده تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گفته وی، از میان جانباختگان منا ۷۶ نفر اهل سنت بودند که ۳۱ نفر آنها را بانوان اهل سنت تشکیل می‌دادند و درمجموع درخواست تمامی خانواده‌های این عزیزان، دیدار با مقام معظم رهبری بود که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این دیدار صورت بگیرد.

اوحدی به دیدار با خانواده‌های جانباختگان منا اشاره کرد و گفت: تاکنون به بیش از ۱۶ شهر برای دیدار با خانواده این افراد رفته‌ایم و فقط دو استان آذربایجان غربی و چهارمحال بختیاری باقی مانده که طی دو هفته آینده به شهرها نیز برای دلجویی از خانواده‌ها، سفر خواهیم کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت به سخنان رهبر در مورد پیگیری دستگاه حقوقی و همچنین زنده‌ نگه داشتن فاجعه منا اشاره کرد و گفت: جلسات متعددی در این خصوص تشکیل شده که امیدواریم راهبردی مشخص تعیین شود تا بتوانیم از تکرار این فاجعه جلوگیری و نیز شأن آنها را حفظ کنیم.

اوحدی به حج تمتع نیز اشاره کرد و گفت: در حج ۹۵ اعزام زائران در قالب ۴۵۰ کاروان انجام می‌شود و با افزایش ایستگاه‌های پروازی، تعداد ایستگاه‌ها به ۲۱ خواهد رسید و همچنین ۶۰ درصد زائران مدینه قبل و ۴۰ درصد نیز مدینه بعد خواهند بود.

وی گفت: پرواز عوامل اجرایی ۱۷ مرداد و اولین پرواز زائران نیز ۱۷ مرداد ماه سال آینده انجام می‌شود و فراخوان ۱۷ ربیع‌الاول انجام و گروه‌های قیمتی و کاروان‌ها و نحوه ثبت‌نام نیز ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از ثبت‌نام اینترنتی تمتع خبر داد و گفت: امسال ثبت‌نام‌ها در سایت WWW.HAJ۹۵.HAJ.IR به صورت اینترنتی انجام می‌شود و زائران می‌توانند کاروان‌ها، زمان پرواز و گروه‌های قیمتی خود را انتخاب کنند. در مورد قیمت‌ها نیز همچنان منتظر نرخ ارز هستیم و قیمت قطعی هنوز اعلام نشده است.

اوحدی اظهار داشت: ۲۳ بهمن ماه ثبت‌نام در استان‌های تهران، البرز، قم و قزوین انجام می‌شود و در استان‌ها نیز ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه ثبت‌نام‌ها انجام خواهد شد.

وی در مورد بیمه زائران تمتع گفت: در تمتع ۹۴ بالاترین پوشش بیمه‌ای را داشتیم نسبت به سال‌های گذشته و علاوه بر آن هر کدام از زائران می‌توانستند بسته بیمه جداگانه نیز برای خود انتخاب کنند؛ به طوری که بیش از ۲۰ هزار زائر تمتع، پوشش بیمه‌ای کامل دریافت کرده‌اند (سرقت، عمر و دیه)

اوحدی از فعالیت پنج کمیته برای آسیب‌شناسی تمتع خبر داد و گفت: اقدامات لازم برای آسیب‌شناسی فاجعه منا در دستور کار قرار دارد و همچنین تغییر نوع کارت‌های زائران به طوری که به جای گردن، به صورت پابند استفاده کنند تا امکان گم شدن و فراموشی به حداقل خود برسد و از سوی دیگر متخصصین دانشگاه تهران، GPS جدیدی را به ما معرفی کرده‌اند که با استفاده در نرم‌افزارهایمان بتوانیم علاوه بر پابندها، نسبت به شناسایی زائران تمتع اقدام کنیم.

به گفته وی، سال گذشته ۱۰ درصد از عوامل ستادی ما محرم شدند که امسال قصد داریم تعداد آنها را به حداقل برسانیم و با بخشنامه‌ای که به کاروان‌ها ابلاغ خواهیم کرد، هیچ یک از عوامل و معاونین کاروان‌ها حق محرم شدن ندارند و در این صورت از بروز اتفاق‌ها جلوگیری خواهیم کرد.

 

۱۸ هزار نفر از عمره انصراف دادند

اوحدی در مورد بروز بیماری در تمتع گفت: تا این لحظه حتی یک مورد از بیماری کرونا و آبولا در تمتع نداشته‌ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در صورت شروع عملیات عمره، دو نفر از بستگان جانباختگان فاجعه منا که در عربستان دفن شده‌اند (۴۲ نفر)، با هزینه سازمان حج برای زیارت این افراد اعزام خواهند شد.

وی تصریح کرد: از میان شش میلیون و ۵۰۰ هزار ثبت‌نام شده عمره از سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار نفر انصراف دادند اما از میان یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام شده تمتع تا این لحظه حتی یک نفر نیز انصراف نداده است چون فریضه حج واجب است و برخی به دنبال این بودند که فلسفه حج را زیر سؤال ببرند.


» برچسب ها :

مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
سایت ساز خبری : فارس خبر